Udział w programie CEO „Poczytaj.My”

Czytamy z radością!
Nasi piątoklasiści z wielkim zaangażowaniem i radością wzięli udział w programie „Poczytaj.My” zorganizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W ramach programu młodzi ludzie przy wsparciu nauczycieli tworzą kluby czytelnicze i przygotowują regularne spotkania dla rówieśników czy przedszkolaków. Program wspiera rozwój dzieci, wzbudza ciekawość świata, rozwija pomysłowość i wyobraźnię. Systematyczne spotkania umożliwiły uczestnikom podzielenie się swoimi upodobaniami czytelniczymi, dały możliwość kształtowania nawyku czytania książek, ale przede wszystkim pokazały, że książka może być czymś interesującym i miło z nią spędzać czas.

Uczestnicy klubu to uczniowie klasy piątej, którzy systematycznie spotykali się w swojej klasie, aby podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej książki lub zaplanować spotkanie czy akcję czytelniczą. Opiekunem klubu została pani Iwona Tomiczek, która wraz z panią Maria Kobryń wspierała w pracy zaangażowaną grupę dzieci.

Na pierwszym spotkaniu uczniowie przynieśli swoje ulubione książki, o których rozmawiali. Zaplanowali także spotkanie dla młodszych kolegów i koleżanek z klas I-III SP w ramach obchodów Dnia Książki. Klubowicze czytali młodszym dzieciom baśnie, a czytanie zostało połączone z baśniowym konkursem. Młodsze dzieci w skupieniu słuchały czytanych opowieści i z zaangażowaniem wzięły udział w zgadywaniu tytułów baśni Grimm czy Andersena.

Kolejne spotkanie klubowiczów związane było z planowaniem „Majówki z książką” dla piątoklasistów. W tym czasie dziewczynki czytały głośno książkę, którą otrzymały w ramach udziału w programie „Poczytaj.My”. W piękny majowy dzień,24 maja, piątoklasiści wybrali się na polanę do lasu, zabierając koszyki z pysznym jedzeniem, koce oraz….książki. W tym dniu lekcja języka polskiego przepełniona była leśnym zapachem i czytaniem ulubionych książek. Dzieci były bardzo zadowolone z „Majówki z książką” i chętnie by to spotkanie powtórzyły.

Kolejne spotkanie klubowiczów zakończyło się przygotowaniem szkolnej akcji „Przerwa na książkę”. Wszyscy uczniowie SP podczas 15-minutowej przerwy byli zachęceni do czytania swojej ulubionej książki. Na tej przerwie obowiązywał zakaz biegania i korzystania z telefonów komórkowych. Można było w skupieniu i w ciszy delektować się swoimi upodobaniami czytelniczymi i po prostu odpoczywać, czytając książkę. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie, a uczniowie byli bardzo zaangażowani . Jury wybrało najbardziej zaczytane klasy, więc motywacja uczniów była tym bardziej większa.

Ostatnie spotkanie klubowiczów było związane z przygotowaniem akcji czytelniczej dla przedszkolaków z przedszkola w Nędzy. Po nawiązaniu kontaktu z dyrektorem lokalnego przedszkola, piątoklasistki zaplanowały akcję czytelniczą. Celem tej akcji było czytanie baśni braci Grimm pt. „Śnieżka” oraz przygotowanie inscenizacji teatralnej na motywach przeczytanego utworu. Inscenizacja „Śnieżki” została przygotowana na wesoło, w formie kabaretowej i w gwarze śląskiej.

Akcja czytelnicza, zorganizowana 30 maja br., w przedszkolu w Nędzy została sprawnie przeprowadzona, w miłej i przyjaznej atmosferze. Spotkanie miało miejsce na przedszkolnym placu zabaw. Przedszkolaki, siedząc na kocach, w skupieniu i z zainteresowaniem słuchały czytanej baśni. Po wysłuchaniu „Śnieżki” dzieci chętnie oglądały inscenizację w wersji śląskiej, miały możliwość wypowiedzenia się na temat bohaterów baśni oraz powiedziały, czego ta opowieść może nas nauczyć.

Po przeprowadzonej akcji nastąpiło podsumowanie działań naszego czytelniczego klubu.

Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zorganizować w naszej szkole kolejne udane akcje czytelnicze.

Iwona Tomiczek