Projekt „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości” – wokół przyjaźni, szacunku i uczciwości

W I półroczu roku szkolnego 2018/2019 uczniowie klasy VIa Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy mieli możliwość realizowania projektu „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości” Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, której celem jest m.in. promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.

Na lekcjach języka polskiego i na godzinie wychowawczej uczniowie pod opieką nauczycielki Iwony Tomiczek czytali książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”, a następnie omawiali wybrane wartości, takie jak: szacunek, przyjaźń i uczciwość. Dzieci wypowiadały swoje zdanie na temat omawianych wartości, bohaterów opowiadania, brały udział w grach i zabawach, które poruszały temat przyjaźni, szacunku i uczciwości. Pracowały także w grupach, tworząc plakaty dotyczące omawianych wartości. Szóstoklasiści przeprowadzili również akcję w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. We wrześniu klasa VI a przez radiowęzeł czytała głośno na każdej lekcji fragment pierwszego utworu z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Akcja wszystkim się spodobała, zachęciła do czytania i równocześnie przypomniała, jak ważną wartością jest szacunek.

W ramach podsumowania całego projektu realizowanego w szkole uczniowie klasy VIa nagrali film na temat przyjaźni. Łukasz Pielczyk, Emilia Gomółka, Emilia Płotek, Dominika Grycman i Marta Tkocz pokazali, kim jest prawdziwy przyjaciel.

Cały projekt przebiegał w miłej atmosferze, uczniowie byli bardzo zaciekawieni treścią książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i z pewnością do tej lektury wrócą. Najważniejsze jest to, że mieli okazję zastanowić się nad tym, co w ich życiu jest najważniejsze i przypomnieli sobie, jak należy traktować drugiego człowieka.

Iwona Tomiczek

Zobacz film: