Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy

JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU?

Nowa sytuacja wynikająca z zagrożenia epidemicznego jest niewątpliwie sytuacją bardzo trudną zarówno dla nauczycieli, rodziców jak i samych dzieci. Wzbudza wiele niepokoju i lęku. Zamknięcie szkół, konieczność pracowania zdalnie, ograniczenie funkcjonowania sklepów, utrudnienie kontaktów międzyludzkich, spotkań - generuje wiele negatywnych emocji, od zwykłego niepokoju, do paniki.

Postaraj się zatem wytłumaczyć dziecku, że realia życia się zmieniły. Podobnie jak rodzice, którzy pracują zdalnie, dzieci także muszą uczyć się teraz w nieco innych warunkach.

 

Aby pomóc dziecku w nauce, należy przestrzegać następujących zasad:

 

  1. Określ rytm i plan dnia

    Wprowadź stałe godziny obowiązków szkolnych.

    Pamiętaj, że między 09:00-12:00 mózg dziecka jest najbardziej wydajny. Warto wcześniej wspólnie z dzieckiem przygotować listę zadań na kolejny dzień. Czas nauki powinien być również określony tak, aby dziecko wiedziało, że po skończonej nauce przyjdzie czas na odpoczynek i zabawę.

     

  2. Przygotuj miejsce do nauki

    Miejsce do nauki powinno być wydzieloną i uprzątniętą przestrzenią. Przed rozpoczęciem zdalnej nauki upewnij się, że w otoczeniu dziecka nie znajdują się żadne dodatkowe rozpraszacze.

     

  3. Pamiętaj o bezpieczeństwie w sieci

    Ważne jest kontrolowanie urządzeń mobilnych. Ponadto zawsze pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania (czuwaj nad tym z jakich stron internetowych korzysta twoje dziecko)

 

  1. Przejrzyj materiały przesłane przez nauczycieli

    Zanim dziecko przystąpi do pracy - przejrzyjcie materiały, które wysłali Wam nauczyciele i dostosujcie je do Waszych możliwości i potrzeb.

    Rozwiązywanie zadań rozpocznij od trudniejszych do łatwiejszych.

     

  2. Pamiętaj o przerwach

    Przerwy w nauce są niezwykle istotne aby trzymać efektywność i koncentrację.

    Pamiętajmy też, że długość realizacji zadań z poszczególnych przedmiotów powinna zależeć od wieku dziecka. Dziecko powinno po każdych 45 minutach pracy robić 5-10 minutowe przerwy

  3. Pomagaj, ale nie wyręczaj

    Pomagaj dziecku w nauce kiedy Cię o to poprosi, ale nie wyręczaj go. Zamiast podawać gotowe odpowiedzi, staraj się nakierować dziecko na rozwiązanie zadania. Warto pamiętać, że wyręczanie dzieci wzmaga przemęczenie i frustrację rodzica, a dziecku nie przynosi wymiernych efektów.

 

Link z filmem pomocniczym, jak zorganizować swoje miejsce i czas pracy:

https://www.youtube.com/watch?v=g9G9qqiM0Sw

 

 

Monika Bajak

Joanna Trybańska