Jak motywować dzieci?

Drogi rodzicu, w tym artykule odnajdziesz  informacje, które mogą być pomocne przy motywacji swojego dziecka do systematycznego uczenia się poza szkołą. Podpowiemy jak uruchomić aktywność wewnętrzną swojego dziecka.

Stwórz pozytywną atmosferę do nauki

Nie może być tak, że nauka jest za karę.

Przedstawiaj dziecku korzyści płynące z nauki, tłumacz w jaki sposób może wykorzystać zdobytą wiedzę w przyszłości oraz w codziennym życiu.

Podkreśl, że nauka i praca wykonana zdalnie, przyniesie dziecku korzyści i efekty po powrocie do szkoły.

Wykorzystaj pasje i zainteresowania swojego dziecka tak aby mu pomagały w procesie uczenia a nie przeszkadzały

Można np. pokazać dziecku uzdolnionemu matematycznie, że historia też jest choć trochę powiązana z matematyką na poziomie dat itp.

Próbuj uczyć się z dziećmi na różne sposoby

Korzystaj z zasobów internetu, oglądaj filmy przyrodnicze, dokumentalne, eksperymenty, wykorzystuj wiedzę zawartą w grach planszowych, zwiedzaj wspólnie z dzieckiem wirtualnie muzea, galerie.

Wspieraj dziecko ale go nie wyręczaj

Samodzielność nie przychodzi sama - bardzo ważne jest naprowadzenie dziecka, zmuszające go do samodzielnego myślenia i działania.

Pomóż dziecku w procesie uczenia się

Spróbuj pokazać dziecku kreatywne metody uczenia się np.: podkreślanie kolorowymi flamastrami, tworzenie ramek, map myśli, skojarzeń rymowanek, fiszek itp. (W internecie znajdziesz wiele metod ułatwiających efektywną naukę)

Bądź ciekawy czego nowego dziecko się nauczyło

Zamień kontrolę na fajną formę spędzania czasu. Dziecko czasami też może nas czegoś ciekawego nauczyć. Sprawdzaj postępy dziecka. Doprowadź do sytuacji, aby dziecko poczuło się mistrzem w danym temacie lekcji.

Świętujcie sukcesy

Do nauki motywuje pozytywna ocena efektów własnej pracy. Podkreślaj nawet najmniejsze osiągnięcia dziecka, a oczekiwania dostosuj do jego możliwości. Unikaj krytykowania dziecka oraz porównywania go np. z rodzeństwem czy rówieśnikami. Warto doceniać nie tylko końcowy efekt pracy, ale również wysiłek jaki dziecko wkłada w proces uczenia się.

Polecamy książkę Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu” (nowoczesne metody uczenia się).

Monika Bajak

Joanna Trybańska