X edycja Narodowego Czytania w naszej szkole

6 września br. nasza szkoła dołączyła do jubileuszowej, dziesiątej już edycji Narodowego Czytania, podczas której odczytano lekturę "Moralność pani Dulskiej" autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Mimo iż książka nie widnieje w wykazie lektur dla uczniów szkoły podstawowej, na pewno jest warta uwagi, co zostało podkreślone w przesłaniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

"To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji."

Na godzinie wychowawczej poprzez radiowęzeł uczniowie mogli usłyszeć fragment dramatu Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu naszych polonistek: pani Kornelii Czogalik, pani Wandy Rutko oraz pani Iwony Tomiczek. Do grona czytających nauczycielek dołączyła także pani Maria Kobryń, która odegrała rolę tytułowej Dulskiej.

Akcja związana z Narodowym Czytaniem stała się już tradycją w naszej szkole. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym znowu uda nam się współuczestniczyć w tym czytelniczym przedsięwzięciu.

I. Tomiczek