Przerwa na czytanie

27 października uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie „Przerwa na czytanie”.  Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

O tym, jak ważne jest czytanie i sięganie po książki już od najmłodszych lat, nie trzeba nikogo przekonywać. Nic więc dziwnego, iż po usłyszeniu o kolejnej edycji akcji wspólnego czytania na przerwie, postanowiliśmy wziąć udział w tym przedsięwzięciu ponownie.

Rok temu przerwa na czytanie w naszej szkole odbyła się zdalnie. Tym razem nic nie wskazywało na to, że pandemia pokrzyżuje szyki. Mimo nieobecności 1 klasy oraz części klas starszych akcja odbyła się i 261 uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi szkoły czytało na przerwach.

Przerwa na czytanie to pomysł na promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Była to też okazja, że każdy mógł podejrzeć co czytają ich koledzy i zainteresować się wybranymi lekturami, a dla tych co nie przepadają za czytaniem pretekst do odwiedzenia biblioteki i przełamania się, że czytanie jest super.

Realizacja akcji odbywała się w zespołach klasowych ze względu na zachowanie reżimu sanitarnego, na korytarzu przy ich salach lekcyjnych. Każda klasa mogła przygotować dekoracje, stroje lub w jakiś ciekawy sposób przyciągnąć oko kamery. Niektóre klasy na tą okazję przygotowały plakaty z hasłami reklamującymi czytanie, inne czytały w kolorowych przebraniach. Dziękujemy za wszelką kreatywność, a najbardziej za to, że w rękach była książka!

Dodatkowo najmłodszym uczniom naszej szkoły – pierwszoklasistom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z czytaniem, podczas niektórych przerw została zorganizowana tzw. strefa czytania w sali, gdzie wspólnie słuchali książek czytanych przez nauczyciela bibliotekarza, poznawali baśnie i inne utwory. A czytał im sam Szalony Kapelusznik z „Alicji w Krainie Czarów”.

#przerwa na czytanie

Zobacz film z akcji, który zmontowała Pani Agnieszka Stępkowska: https://fb.watch/94Le0KK3LS/

Maria Kobryń