Wychowanie przez Czytanie 2021

W I półroczu nauki uczniowie klasy VIa, pod opieką nauczycielki Iwony Tomiczek, wzięli aktywny udział w kolejnej edycji programu Wychowanie przez Czytanie, którego celem było m.in. wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury. Ten ogólnopolski program edukacyjny skierowany do szkół został zorganizowany przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Na zajęciach języka polskiego szóstoklasiści mieli okazję zapoznać się z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez m.in. lekturę książki "Gorzka czekolada i inne opowiadania". Spośród wielu ważnych wartości, które zostały zawarte w tej książce, klasa VIa wraz z polonistką wybrały trzy: szacunek, życzliwość i wolność. Uczniowie na lekcji języka polskiego czytali opowiadania związane z wybranymi wartościami i omawiali je zgodnie ze scenariuszami zajęć, które zostały udostępnione w ramach realizowanego programu. Ponadto szóstoklasiści mieli okazję wybrać w konkursie klasowym Szacun dla Szacunku osobę, która cieszy się największym szacunkiem w klasie. Przygotowali także plakaty na temat omawianej wartości, przeprowadzili akcję Tydzień Życzliwości dla innych oraz uczyli się tworzyć wypowiedzi argumentacyjne, aby zdobyć umiejętność wyrażania i uzasadniania swojego zdania, na przykład na temat wolności czy przyjaźni. Punktem kulminacyjnym uczestnictwa w programie Wychowanie przez Czytanie było przygotowanie przez uczniów prezentacji filmowej przedstawiającej wybraną przez siebie wartość – życzliwość.

Uczestnicy projektu bardzo mile wspominają zajęcia, które spędzili niezwykle aktywnie, angażując się podczas pracy nad kręceniem filmu czy wykonywaniem zadań związanych z omawianymi wartościami. Z pewnością organizowane lekcje przyczyniły się do lepszego zrozumienia siebie, świata i do pracy nad swoim charakterem.

Zobacz film z projektu:

Iwona Tomiczek