Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

Dziś, 22 grudnia br. przedstawiciele Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka tj. Blanka Mrohs, Oliwia Ruchała oraz Natan Śliwa przekazali na ręce Pana Ireneusza Fieta - dyrektora Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy Betlejemskie Światło Pokoju.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku, odpala się jedną świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w sztafecie przez kraje i kontynenty, obiega świat.

Od 1991 roku Betlejemskie Światło Pokoju organizuje Związek Harcerstwa Polskiego. Zgodnie z tradycją ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Takim darem skauci z całej Europy pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.