Klasy 4 poznają Śląsk

2 czerwca klasy czwarte wraz z opiekunami p. Anną Wojtek, p. Izabelą Pielczyk i p. Marią Kobryń wyruszyły na wycieczkę do Katowic i Zabrza. Głównym celem wyjazdu była integracja klasowa oraz poznanie dziedzictwa kulturowego Śląska.

Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Kopalni Guido. Wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi górnicy, kiedy w kaskach zjeżdżali górniczą windą „szolą” na poziom 320 w kopalni (to 100 pięter w dół). Uczniowie poznali warunki wydobycia węgla, zasady panujące pod ziemią i tradycje górnicze, pokonując odległość 3,5 km śladami górników oraz przejechali odcinek trasy wyjątkową podwieszaną kolejką.

Po trudach wędrówki, jak prawdziwi górnicy po szychcie udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i posiłek w restauracji, aby nabrać siły na kolejny punkt programu. Była nim wizyta w Muzeum Ślaskim w Katowicach, które również znajduje się na terenie dawnej kopalni i rozciąga się na głębokości 14 metrów pod powierzchnią. W czasie zwiedzania poznaliśmy dzieje Śląska oraz najważniejsze elementy dorobku intelektualnego i kulturowego. Po zwiedzeniu głębi Muzeum Śląskiego mieliśmy okazję do spojrzenia na Katowice z innej perspektywy – z tarasu dawnego szybu, który obecnie jest wieżą widokową o wysokości 40 metrów mogliśmy podziwiać panoramę miasta.

Wizyta w Kopalni Guido i Muzeum Ślaskim była bardzo ciekawa i dostarczyła wszystkim wielu wrażeń. Pogoda była wspaniała, atrakcje interesujące więc wszyscy w dobrych humorach wróciliśmy do domu i już planujemy kolejne wyjazdy.

I. Pielczyk