Bezpieczne Grzybobranie - nie bądź atrakcyjny dla kleszczy

W piątkowy poranek 22 września 2023 roku, uczniowie naszej szkoły wyruszyli na niezwykłą przygodę na Zamek Piastowski w Raciborzu. Tego dnia mieli okazję uczestniczyć w fascynującej akcji edukacyjnej "Bezpieczne Grzybobranie - nie bądź atrakcyjny dla kleszczy," zorganizowanej przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

Już na samym zamku czekała na nich fascynująca wystawa grzybów, na której prezentowane były zarówno żywe okazy, jak i modele grzybów. Dzieci miały okazję zbliżyć się do tajemniczego świata grzybów, dowiedzieć się, jakie gatunki są jadalne, a które trujące. Przekazywane były podstawowe zasady bezpiecznego grzybobrania oraz procedury postępowania w przypadku zatruć grzybami.

Wyjątkowym punktem programu były warsztaty edukacyjne prowadzone przez znanego grzyboznawcę, Pana Justyna Kołka. Jego pasja i wiedza zarażały uczestników, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o różnych gatunkach grzybów i zadawali pytania na temat ich rozpoznawania.

Temat kleszczy również nie pozostał bez uwagi. Dzieci dowiedziały się o zagrożeniach związanych z tymi pasożytami oraz o profilaktyce chorób odkleszczowych. To ważne informacje, które pozwoliły zrozumieć, jak unikać ryzyka związanego z kleszczami.

Przed tym bardzo pouczającym dniu na zamku, uczniowie mieli chwilę przerwy na fontannach, gdzie mogli delektować się piękną okolicą i spędzić czas na zabawie . Podczas drogi powrotnej mieli także okazję odwiedzić Plażę Miejską, co stanowiło doskonałe podsumowanie udanej wyprawy.

Akcja "Bezpieczne Grzybobranie - nie bądź atrakcyjny dla kleszczy" na Zamku Piastowskim w Raciborzu nie tylko dostarczyła dzieciom wspaniałych wrażeń, ale przede wszystkim przyczyniła się do zwiększenia ich świadomości na temat bezpieczeństwa podczas grzybobrania oraz ochrony przed chorobami odkleszczowymi. To niezapomniane doświadczenie, które pozostawiło trwały ślad w sercach uczestników.