Żeby nie poszła w las

Jak co roku 14 października świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, w której udział brali wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, emerytowani nauczyciele oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Nędza Pani Anna Iskała oraz Przewodniczący Rady Gminy Nędza – Pan Gerard Przybyła. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w której zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum.

W Nędzy znalazła się Prawdziwa Nauka

- Według was, drodzy uczniowie, dobry nauczyciel, to jaki? - Takie pytanie, po odśpiewaniu hymnu państwowego, zadała dyrektor Maria Czerwińska. Uczniowie pobudzeni do aktywności, niczym podczas lekcji, podawali różne odpowiedzi. Jednakże dyrektor podkreśliła, że - dobry nauczyciel, to taki, który czuje powołanie. W Nędzy z pewnością takich nauczycieli nie brakuje.

Akademie w tej szkole są wyjątkowe, zawsze oparte na oryginalnym pomyśle, autorskie i angażujące wiele osób. Część artystyczna z okazji Dnia Nauczyciela to wspólny pomysł polonistek: Kornelii Czogalik oraz Iwony Tomiczek, a także nauczycieli muzyki: Sylwii Linek i Mieczysława Drożdża. Hasłem wywoławczym było: "... żeby nie poszła w las", a chodziło oczywiście o Naukę. Uczniowie stworzyli na scenie prawdziwy las, w którym pod drzewami chowały się skrzaty. Młodzi artyści przygotowali spektakl słowno-muzyczny ujęty w ramy kabaretu, połączony ze śpiewem i tańcem.

Scenariusz przedstawienia zrodził się w głowie jednej z polonistek, a dotyczył poszukiwania Prawdziwej Nauki na skraju lasu. Zadanie odnalezienia zaginionej zajęła się agencja detektywistyczna. Młodzi detektywi nie dali się zwieźć pokusom Fałszywej Nauki i odnaleźli Prawdziwą Naukę.

Jedna z uczennic wcieliła się w rolę Minister Oświaty, toteż nietrudno odgadnąć, że część artystyczna akademii miała też ukryty, głębszy sens. Na pytanie, skąd pomysł na taki program uroczystości, polonistka z ZSG odpowiedziała: - Pomysł zrodził się obserwacji rzeczywistości oświatowej, która w swoim bogactwie jest tak "kabaretogenna", że nawet nie trzeba zbyt dużo wymyślać.
Dyrektor Maria Czerwińska docenia zaangażowanie nauczycieli i uczniów w jej placówce, nie tylko podczas akademii szkolnych, ale w całym cyklu nauczania. A  jak wiadomo... przykład płynie z góry, dlatego w Nędzy zaangażowanie dyrektor przekłada się na aktywność nauczycieli, a to zaraz wpływa na aktywizację uczniów. Taki łańcuch zależności od lat dobrze funkcjonuje w tej placówce oświatowej. A efekty są.

Na zakończenie akademii dyrektor życzyła wszystkim: - żeby nauka w szkole w Nędzy nie poszła w las.

autor: Izabela Muda