Światło historii – wycieczka klas piątych

15 października uczniowie klas piątych wraz z opiekunami: Anitą Grycman, Wandą Rutko oraz Marią Kobryń wyruszyli na wycieczkę, której celem było pogłębienie wiedzy na temat Śląska oraz wzmacnianie więzi między uczniami w zespole klasowym.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć niezwykłe miejsca związane z ich regionem – Małą Ojczyzną.

Pierwszym punktem i zarazem miłą niespodzianką był przejazd kolejką linową ,,Elką” w Chorzowie. Uczniowie mogli podziwiać krajobraz jesiennego parku, który mienił się odcieniami żółci i brązów. Wspaniałe widoki dodały wszystkim sił i energii do dalszej podróży.

Kolejnym punktem była Sztolnia Luizy w Zabrzu. Uczniowie poznali historię górnictwa węglowego, w tym techniki i warunki pracy pod ziemią. Otrzymali dawkę wiedzy na temat górnictwa, ale przede wszystkim doskonale się bawili. Multidyscyplinarne zajęcia z przewodnikiem w Sztolni nie pozwoliły nawet na odrobinę nudy! Zwiedzanie Podziemnej Trasy zakończyła przejażdżka kolejką górniczą, która dostarczyła wszystkim sporo emocji.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Śląskie w Katowicach. Nowoczesny kompleks budynków, który znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice zachwycił nas swoim wyglądem. W muzeum piątoklasiści otrzymali sporą dawkę wiedzy, którą dostarczyli im przewodnicy poszczególnych grup. Największe wrażenie zrobiła wystawa "Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów", która obrazuje historię Śląska, od czasów najdawniejszych, po przełom 1989 roku.

Wycieczka była dla wszystkich wspaniałą lekcją historii i zapewne na długo pozostanie w pamięci.

Już z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd!

W. Rutko