22 marca Światowy Dzień Wody

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.

Obchody święta przyczyniają się do pogłębiania szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. O tym jak ważna jest woda, przypomnieli sobie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Na lekcjach wykonywali prace plastyczne i rozwiązywali karty pracy o wodzie. Nasi uczniowie mieli również okazję delektowania się smakową wodą w czasie przerw lekcyjnych.

Na koniec podajemy kilka wskazówek jak we własnym domu oszczędzać wodę. Wystarczy, że:

• Zamiast kąpieli będziesz brać szybki prysznic.

• Będziesz pamiętać o zakręcaniu wody w kranie, np. podczas mycia zębów.

• Będziesz naprawiać wadliwe instalacje. Cieknący kran to strata nawet 1700 litrów wody rocznie!

• Zamienisz spłuczkę na model z podwójnym systemem spłukiwania – 6 i 3 l – zamiast tradycyjnego na 9 l.

• Zainstalujesz wodooszczędne baterie i krany, które pozwalają ograniczyć zużycie wody nawet o 40 procent. Oszczędzisz wodę i pieniądze!

• Zainwestujesz w energooszczędne i wodooszczędne sprzęty, takie jak pralka i zmywarka, pamiętając o ich całkowitym wypełnianiu.

• W miarę możliwości wykorzystasz wodę ponownie i spróbujesz zbierać deszczówkę – na przykład do podlewania domowych kwiatów.

Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do naszej akcji serdecznie dziękujemy.

Ilona Sadowska

Barbara Zapłata