TYDZIEŃ NAUKI W SP NĘDZA

W dniach 11-14 marca 2024 r. świętowaliśmy w naszej szkole Tydzień Nauki, w ramach którego klasy 4a, 6a oraz 7b pracowały nad projektem interdyscyplinarnym. Projekt ten łączył wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i chemii z elementami języka angielskiego. Pomysłodawczyniami tego przedsięwzięcia były pani Małgorzata Mielnik (nauczyciel matematyki i fizyki), pani Barbara Zapłata (nauczyciel chemii) oraz pani Anna Wojtek (nauczyciel języka angielskiego).

Przez trzy dni, tj. od 11 do 13 marca, klasy pracowały w grupach, wykonując różnorodne zadania, obliczenia i eksperymenty. Finalnym efektem były lapbooki zawierające jak najwięcej informacji na dany temat.

Klasa czwarta skupiła się na zagadnieniach z geometrii – figurach geometrycznych i ich właściwościach, kątach i prostych. Matematyka połączona była z językiem angielskim                          i zastosowaniem tych figur, kształtów w ozdobach i tradycjach wielkanocnych.

Klasa szósta pracowała nad stworzeniem swojej fabryki. Uczniowie musieli stworzyć biznesplan, przeanalizować wszystkie koszty, zaprojektować linie produkcyjne, oraz wybrać produkty, które będą tworzone w ich fabrykach. Wybierali spośród zabawek, słodyczy, dekoracji i perfum. Głównym zastosowaniem matematycznym były procenty – uczniowie musieli wykonać szereg obliczeń i kalkulacji. Produkty i ich procesy musiały mieć także swoje odpowiedniki w języku angielskim.

Klasa siódma zmierzyła się z projektem matematyczno-chemiczno-fizyczno-angielskim. Jego tematem była budowa atomu, stany skupienia ciał oraz stężenie procentowe roztworów substancji. Uczniowie wykonali szereg doświadczeń fizycznych i chemicznych, dokonali analizy materii – zarówno w języku ojczystym, jak i w obcym.

Każda klasa miała za zadanie przedstawić swój projekt w języku polskim i angielskim. Podsumowanie oraz prezentacja efektów pracy wszystkich grup nastąpiło 14 marca –                       podczas Międzynarodowego Dnia Liczby π, kiedy to uczniowie zaprezentowali na forum szkoły swoje Lapbooki.

Gratulujemy uczniom wytrwałości i kreatywności, a nauczycielom dziękujemy za pomoc i wsparcie dla uczniów.