Młodzi chemicy

W laboratorium po raz drugi

28 listopada uczniowie ZSG w Nędzy po raz kolejny odwiedzili Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku. Wycieczka cyklicznie organizowana jest przez nauczycielkę chemii - Barbarę Zapłatę.

Lekcje chemii w Nędzy to nie tylko wiedza w teorii, ale przede wszystkim pozyskiwanie wiedzy chemicznej poprzez praktykę. Uczniowie chętnie wyjeżdżają też do rybnickiego laboratorium.

- Zależy mi, żeby uczniowie naszej szkoły poznawali chemię poprzez doświadczenia. Taki sposób nauki przedmiotu sprawia, że wychowankowie są bardziej zainteresowani chemią, jest im ta nauka bliższa - tłumaczy chemiczka.

Widząc zaangażowanie uczniów w warsztaty chemiczne, nauczycielka przynajmniej 4 razy w roku organizuje całodniowy wyjazd do Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych w Rybniku. Tam pod czujnym okiem mgr inż. Tomasza Gmerka uczniowie z Nędzy przeprowadzają różne doświadczenia chemiczne. Tematem poniedziałkowych zajęć były: Typy reakcji chemicznych, nad którymi pracowali wychowankowie klas drugich gimnazjum.

- Czy podobają się Wam tego typu zajęcia z chemii?

- Lekcje w laboratorium są świetne. Dzięki nim polubiłam chemię. Szkoda, że trzeba też się uczyć w szkolnej ławce - mówiła w drodze powrotnej jedna z uczennic.

Warsztaty są ciekawe i bezpieczne. Młodzi chemicy dostają w rybnickim laboratorium fartuchy, maski i okulary, a wszystkie doświadczenia nadzorują nauczyciele chemicy.

Izabela Muda