Konkurs sudoku

Cyfry muszą pozostać samotne

Dnia 2 grudnia 2011 roku w Zespole Szkolno- Gimnazjalnym odbyła się druga edycja szkolnego konkursu Sudoku dla klas IV- VI Szkoły Podstawowej organizowanego przez Mirosławę Kuśkę.

Sudoku, to łamigłówka wymyślona w 1783 roku przez genialnego matematyka z Bazylei Leonharda Eulera. Nazwa wzięła się od japońskiego zwrotu: „Suji wa dokushinni Kairu”, co oznacza: „Cyfry muszą pozostać samotne”.

Konkurs miał na celu popularyzację łamigłówek liczbowych wśród młodzieży szkolnej, rozwijanie logicznego myślenia, przewidywania, dostrzegania związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania.

W rywalizacji wzięło udział 24 uczniów. Uczestnicy rozwiązywali samodzielnie dwa diagramy sudoku. Oprócz prawidłowego rozwiązania liczył się również czas, w którym zadanie zostało wykonane. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Sudoku zdobyła uczennica klasy VI- Hanna Galas, drugie miejsce zajął uczeń klasy V-Szymon Śmieszek i trzecie miejsce Patrycja Sowa – uczennica klasy V. Cała trójka otrzyma dyplomy i drobne nagrody rzeczowe z rąk dyrektora na apelu szkolnym.

Rozwiązywanie łamigłówek, które wymagają liczenia, myślenia zachęcają uczniów do dalszych ćwiczeń, do poszukiwania rozwiązań innych problemów logicznych, matematycznych czy technicznych.

Ta dydaktyczna zabawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród dzieci naszej szkoły.