Zakręcona szkoła

Zbieramy nakrętki i pomagamy Tymkowi

„Gdyby kropla powiedziała: nie jestem potrzebna,

nie byłoby oceanu”

W zeszłym roku szkolnym świetlica szkolna włączyła się w charytatywną akcję zbierania nakrętek ogłoszoną przez Ochotniczy Hufiec Pracy w Rybniku.

Dochód ze sprzedaży zebranych nakrętek przeznaczony jest jako pomoc dla 11-letniego Tymka Bugli z Radlina. Chłopiec cierpi na mukowiscydozę. Leczenie dziecka cierpiącego na to schorzenie to spory wydatek, rzędu 2 tysięcy złotych miesięcznie.

Uczniowie szkoły podstawowej chętnie zaangażowali się w zbiórkę nakrętek. Dodatkowym bodźcem motywacyjnym było ogłoszenie konkursu dla osoby i klasy, która zbierze największą ich ilość. Pomagające w akcji uczennice skrupulatnie liczyły i księgowały dane.

Gorliwie w akcje włączyli się uczniowie najmłodszych klas. W związku z tym, iż wszyscy zaangażowali się z podobnym entuzjazmem, wyniki nie odbiegały bardzo od siebie. Toteż pod koniec ubiegłego roku szkolnego każdy uczeń klas I – III otrzymał słodki upominek i dyplom gratulacyjny. W klasach starszych wyłonił się bezkonkurencyjny zwycięzca – uczennica klasy Vb, Wiktoria Gronert (dostarczyła ponad 8 dużych worków nakrętek), zapewniając tym samym zwycięstwo klasie.

Nakrętki miały zostać wywiezione w miejsce podane przez Hufiec, ale... to okazało się niemożliwe. Wskazana placówka nie chciała ich przyjąć. Jak mówi Magda Szrek-Moroń, pomysłodawczyni akcji z OHP „z wielu, niezależnych od nas względów, musieliśmy znaleźć inne miejsce odbioru nakrętek, a to trwało”. Po kilku miesiącach przestoju akcja znów ruszyła pełną parą. W związku z tym, po wielu perypetiach, udało nam się wywieźć zebrane przez naszych uczniów 24 duże worki nakrętek. Tym sposobem zasililiśmy naszą kroplą morze potrzeb chorego Tymka. Dochód ze sprzedaży nakrętek przeznaczony jest na zakup leków oraz turnusy rehabilitacyjne.

Serdecznie dziękujemy uczniom i wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie się w akcję. Specjalne podziękowania składamy na ręce naszej księgowej, Pani Elwiry Krentosz, która dostarczyła nam informacje o akcji oraz pomogła zorganizować wywiezienie nakrętek.

Maria Joszko