Przekraczamy granice

„Wspólnie w przyszłość” ze szkołą z Czech

Nasza szkoła od lat współpracuje ze szkołą w Velke Hostice w Czechach. Podczas wakacji 60-osobowa grupa polskich i czeskich uczniów realizowała projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, pod tytułem „Spolecne do budoucnosti” czyli „Wspólnie w przyszłość”.

Grupa 30 uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielkami: Edytą Palą, Ewą Skatułą, Anitą Grycman i Izabelą Pielczyk udała się na warsztaty artystyczno-dramatyczne do miejscowości Mala Moravka- Karlov w dnich 10-14 lipca. Tam wspólnie z nowo poznanymi, czeskimi znajomymi nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych, artystycznych, tanecznych i językowych.

Każdego dnia na uczestników czekało wiele atrakcji – malowanie masek, flag, kamieni i koszulek, zabawy ruchowe, zagadki, kalambury, wędrówki po lesie i nocne podchody. Zajęcia odbywały się w międzynarodowych grupach, więc nie było problemu z integracją, a i bariery językowe szybko zostały pokonane. Pobyt w Czechach był bardzo udany – atmosfera wakacyjnej beztroski, piękne widoki, nowe znajomości i moc atrakcji sprawiła, że te parę dni na długo zostanie zapamiętane.

Podsumowaniem projektu była wizyta uczniów wraz z rodzicami w szkole partnerskiej 26 września. Tam wszyscy mieli możliwość obejrzenia zdjęć i prac  uczniów. Nie zabrakło zabawnych wspomnień przy słodkim poczęstunku. Dużą niespodzianką był także wspólny taniec – dzieci, nauczycieli i rodziców.

Wszyscy spędzili udane popołudnie.

Projekt ze szkołą w Czechach był bardzo dobrze zorganizowany, dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń, a zawarte podczas pobytu przyjaźnie mają szansę przetrwać lata.

I. Pielczyk