Mózg dziecka

ZADBAJ O PRAWIDŁOWY ROZWÓJ SWOJEGO DZIECKA

MÓZG - jeden z najważniejszych organów człowieka.

MÓZG to organ, ktory pozwala nam rozumieć świat, komunikować się ze środowiskiem

i działać.

• Mózg lubi spokój. Najlepiej rozwija się w spokojnej atmosferze.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko dobrze się rozwijało, warto zapewnić mu możliwie najspokojniejsze warunki już od pierwszych dni jego życia.

• Mózg lubi wypoczynek. Pośpiech i pęd życia nie są jego sprzymierzeńcami.

Dziecko bardzo często nie ma czasu na wypoczynek ani na spokojny sen. Natomiast szare komórki będą wdzięczne za regularny sen. Właśnie wtedy mają czas na regenerację

i naprawę mikrouszkodzeń. Sen ponadto porządkuje naszą pamięć.

• Mózg potrzebuje bezwarunkowej miłości, silnej więzi z rodzicem i poczucia bezpieczeństwa.

Ważne jest to jak traktujemy dziecko nie tylko wtedy, kiedy doświadcza radości, ale przede wszystkim wtedy, kiedy doświadcza trudniejszych uczuć. Okazywanie wsparcia i duża cierpliwość i empatia zapewne zapewni prawidłowy jego rozwój.

• Mózg kocha ruch.

W czasie aktywności fizycznej w mózgu uwalniają się endorfiny i następuje produkcja dopaminy odpowiedzialnej za proces m.in. efektywnego uczenia się i zapamiętywania nowych treści .

• Mózg lubi uczyć się poprzez doświadczanie i eksperymentowanie.

Jeżeli dziecko samodzielnie wykonuje jakąś czynność czy zadanie uczy się wówczas najszybciej i najlepiej. W sposób bardzo szybki zapamiętuje to, nad czym pracowało.

• Mózg lubi zdrową żywność, która pozbawiona jest niezdrowych tłuszczów, sztucznych barwników, niezdrowych cukrów. Cukier wpływa bardzo niekorzystnie na proces zapamiętywania oraz tworzenia się nowych połączeń w mózgu dziecka.

• Śniadanie to podstawa. Mózg otrzymuje wówczas niezbędne składniki po „leniwej” nocy. Ten pierwszy posiłek uzupełnia braki glukozy, której poziom obniża się w trakcie snu. Bardzo ważne, aby glukoza była dostarczana do organizmu stopniowo w postaci produktów bogatych w złożone węglowodany, takie jak: pełnoziarniste produkty zbożowe, pieczywo razowe.

Polecam. Monika Bajak-pedagog szkolny